I agree largely with what you are saying in the rest of your comments in this thread, but I think the constraints of the problem itself (“help me control my blood glucose as a vegetarian who spends less than $75.00 per month on food”) are what makes the other suggestions not realistic. I honestly can’t imagine how I would eat on $75.00 per month, in the US or Canada, unless I was relying on staple foods like rice, dried beans and lentils, corn meal, and flour. There just aren’t enough calories in anything else (that’s affordable) to live on $75.00 per month.
Pop-tarts and Ramen are expensive (in terms of calories and nutrients per dollar spent), and they’re also both full of carbs. If you have to spend your seriously limited dollars on carbs, it makes the most sense to spend them on cheaper, more nutrient-dense sources of carbs (like brown rice, beans, lentils, etc.). But I do understand the “sticking with a known quantity.” There is a reason I appreciate cooking/eating at home: I know what the macro and nutrient content of my foods are, whether they are prepared and packaged from the store (Pop tart equivalent) or from scratch (thanks to a food scale).
Just to illustrate the point, since I’m a math guy, more or less, let’s look at Pop-Tarts as staple food. The bonus is you know the nutritional value of each Pop-Tart very precisely. Here’s the nutritional and price Info:
-
Cheapest I can find them (with shipping and tax) is $13.59 per 36 with free shipping if you purchase more than $49.00 at a time from Amazon.com.
-
Once a month, our OP can buy 5 packs of 36 Pop-Tarts each, get free shipping, and spend only $67.95.
-
Those 5 packs yield 180 Frosted Cinammon and Brown Sugar Pop-Tarts per month, and each pastry (a single serving) has: 210 calories; 7g of fat; of 35g of carbohydrates; and 2g of protein.
-
For 28 day months, 180 Pop-Tarts yields approximately 1,350 kcal per day, which actually sounds livable (although I’d be losing about 5 lbs a week on that, OP is presumably smaller than I am)! That’s with 228g carbs per day, but only 13g of protein per day.
-
During those 28 days, OP would have about $7.50 to spend in addition to the Pop-Tarts (for the entire month), but would likely have to spend that on protein for a simple reason. 13g of protein per day is totally unsustainable for a simple reason: assuming 1,350 is a caloric deficit, eating only 13g means the human body will automatically be in a catabolic state and burning protein for energy. This means that OP’s body on Pop-Tarts alone will very likely be burning her only muscle (and then bone mass) for energy.
-
Being in a constant catabolic state is more or less what makes anorexic people so ill and eventually kills them, so it’s not exactly desirable. But beyond that, OP wouldn’t be getting many micronutrients. Since Pop-Tarts have 0% Vitamin C and 0% Vitamin D, unless she spent her remaining $7.50 on supplements, she’d likely develop Rickets and Scurvy before long.
-
You can see where this is going…
tl;dr: The moral of this particular story is that OP can not live on Pop-Tarts alone, at least not for very long. And $75.00 worth of Pop-Tarts doesn’t go as far as you’d think. Splitting the cost between Ramen and Pop-Tarts isn’t likely to help with the catabolism or micronutrient deficits, so that isn’t going to work either.
I get what you’re saying. Yes, bolusing (or just accounting if you aren’t on insulin) for Pop-Tarts and Ramen is easier than making your own food because the convenient nutritional info makes it simple to calculate carbs, fats, proteins, and calories. Does that mean, however, that it will be easier to live well as a diabetic if you eat only cheap, pre-packaged foods? If you’re limited to $75.00 a month for cheap, pre-packaged food, I’m not sure that easy bolusing and good BG control is worth it if you die of starvation or scurvy.