Insulin prices far outweigh production costs


#1

Insulin prices far outweigh production costs

The cost of making a vial of human insulin is $2.28 to $3.42, and a vial of most analog insulins costs $3.69 to $6.16 to produce. That means drugmakers could still turn a profit if they charged $48 to $71 for a year’s supply of human insulin and $78 to $133 for analog insulins, according to a study in BMJ Global Health.


#2

How did you determine that cost ? i was in Puerto Rico and i saw this Eli Lilly plant and it looked like a fort because of the large concrete wall around the building. I could not see inside. I think the engineers said they had to build this big wall because of possible hurricanes, and they must try to protect the infrastructure of all the pipes. Did this cost include any of that stuff ?